Çelik Hasır

ÇELİK HASIR ÖZELLİKLERİ

Çelik hasır, geniş satıhlı dikey ve yatay betonarme elemanların teçhizat malzemesidir. Soğuk çekilerek mukavemeti arttırılmış ve nervürlendirilmiş çelik çubukların birbirine nokta kaynağı ile milimetrik hassasiyette bağlanmaları ile imal edilirler. Hasır boyut­ları ve kafes aralıkları istenilen şekilde ayarlanarak imal edilebilmektedir.

 

İMALAT ÇEŞİTLERİ

Betonarme inşaatlarda kurallara göre en ince 4 mm en kalın 9 mm'lik çubuklar kullanılır. Bu ikisi arasında istenilen çapta çelik hasır üretilebilir. Çubuk araları istenilen ölçülere göre ayarlanabilmektedir. Momentin fazla olduğu yerlerde daha sık, donatının az gerektiği yerlerde daha seyrek imal edilebilmektedir.En geniş 2.80 m. boy, 10 m. olabilmektedir. Fakat nakliye söz konusu olunca standart ebatlarımız 2.15 x 5.00 m. olarak  saptanmıştır. (Bu ebatlar kamyon kasalarının taşıma kapasitesinden kaynaklanmaktadır.)

Demir kesitin fazla olması gereken yerlerde boyuna çubuklar çift olarak imal edilmektedir. Daha fazla ke sit gereken yerlerde ise çubuk araları sıklaştırılmakta, beton yüksekliğine göre iki veya üç kat kullanılmaktadır.